Kanaat ile ilgili sözler

Kanaat ile ilgili sözler
Kanaat ile ilgili sözler

Kanaat ile ilgili sözler

Güzel bir konu ile sizlerle beraberiz. Bu konumuzda Kanaat ile ilgili güzel ve özlü sözleri sizler için paylaşmaya çalıştık.

Bir bakıma Yüce Allah Teala hazretlerine güvenmek anlamına gelen, Allah’ın kendisine verdiğiyle yetinmek anlamına gelen kanaat en büyük zenginliktir.

Şimdi sizler için hazırladığımız kanaat sözlerimize geçelim…

Kanaat ile ilgili sözler

İnsan ne kadar kanaat gösterme becerisi kazanırsa o kadar rahat yaşar.

Kanaatkar olmak yan gelip yatıp kendisine verilene razı olmak değildir. Elinden geldiğince çalışıp çabalamak ve her türlü sonuca rıza göstermeye kanaat denir.

Kanaat göstermek ile kimse ölmemiştir. Ama kanaatsız yaşamaktan bir çok kişi psikolojik sorunlarda boğulup gitmiştir.

İnsan mesut olmak istiyorsa yaratıcısının kendisine nasip ettiği şeylere kanaat göstererek yaşamalı ve bunun kendisini ne kadar mesut ve bahtiyar edeceğinin farkına varmalıdır.

Hırs ile kanaat ayrı iki kutuptur. Ne kadar hırs göstermeye meyilli olursak o kadar batarız, ne kadar kanaat gösterebilirsen o kadar rahat yaşarız.

İnsan ne kadar kanaat içinde yaşıyor ve bu durumdan mesut oluyorsa o kadar doktordan uzak duruyordur.

Sağlıklı yaşamak için her türlü şeye kanaat getiren insan aşırı yemek ve aşırı hırstan uzak duracağından bunu çok rahat başaracaktır.

Mala kanaat gösteremeyen insanlar daha fazla kazanmak için gecelerini gündüzlerine katarak çalışır ve sonunda kazandıklarını uğruna sağlıklarını verdikleri için pişman olurlar.

Allah geceyi yaratmıştır ki insanlar dinlenebilsin. Hırs gösterip geceleri bile çalışmayı adet edinenler gün gelir ki bu çabalarının karşılığını bir şekilde alırlar. Sorun şuradadır; kendisine verilenlere razı mıdırlar? değil midirler? İşte fark buradadır. Kendisine bu kadar çalışmasının karşılığının verildiğine rıza gösterebiliyor mu??

Yan gelip yatan adam kanaatkar olabilir ama bu avareliğin hesabını vermeyeceğini mi sanıyor.

Evli insan eşine kanaat göstermezse evliliğin devamı çok zordur.

İnsan hep yakınındakilere verilenlere tamah gösterir, bana da verilseydi der. Bunu herkes düşünebilir. Sana verilmemişse bir sebebi yok mu? Yüce yaratıcı kime ne vereceğini hepimizden daha iyi biliyor ve hepimizi imtihandan geçirmekte değil mi?

Kanaat ile ilgili sözler konumuzu beğendiyseniz Adalet ile ilgili sözler  konumuza da bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*